MLSNÁ KOČKA se od 23.7.2013 přestěhovala do nové, snad přehlednější kuchyně, na adresu:

www.mlsnakockablog.cz... prostě jen vynecháte tečku :-) Těším se na Vaši návštěvu!Navštivte Mlsnou kočku také na Facebooku a staňte se jejími fanoušky: ZDE.


Objednejte si kuchařskou zástěrku exkluzivně navrženou pro Mlsnou kočku: ZDE
Oslavy Svatého Vavřince 2009 - nejdelší špíz

19. srpna 2009 v 10:37 | Pavlína |  Akce kolem jídla
V sobotu 15.8.2009 proběhl v Kladně již šestý ročník oslav Svatého Vavřince. Oslavy, které pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR se konaly vlastně dvanáctým rokem, ale teprve pošesté v Kladně. Pro tuto událost jsou vždy připraveny prostory kladenského zámečku, přilehlého parku s klubem Stodola a plocha parkoviště naproti klubu.
Stejně jako v loňském roce byla v prostorách zámečku vystavena díla Seniorského národního týmu kuchařů a cukrářů ČR. Bylo jich oproti předchozím ročníkům nesrovnatelně méně, ale rozhodně stála za to.
Na stejném patře opět vystavoval svou sbírku historických a vzácných jídelních lístků pak Karel Žáček. Za svůj přínos obdržel Čestné uznání od Asociace kuchařů a cukrářů České repubiky.
Přízemí zámečku je již tradičně vyhrazeno pro exponáty z kuchyní našich prababiček. Pan Vladimír Švec, gastro sběratel a člen Klubu sběratelů kuriozit, má každý rok o nějaký ten poklad v podobě sítka, louskáčku či formičky navíc. A protože každá věc z jeho sbírky má svou historii, je velmi snadné se s ním zapovídat.
Sbírka historických kuchyňských pomocníků je vždy v sousedství slavnostně prostřeného stolu pana Dr. Šmída, penzionovaného pedagoga Hotelové školy v Klánovicích. Jeho poutavé a velmi zasvěcené vyprávění je vždy velmi zajímavé a poučné. Tento rok byl stůl prostřen na téma Setkání slavných osobností města Kladna. Na jmenovkách jsme mohli najít jména: Antonín Čermák, Cyril Bouda nebo Jan Váňa.

Pak už jsme se přesunuli na parkoviště proti klubu Stodola. V počasí, které bylo oproti loňskému roku o dost lepší, se grilovalo nejen maso, ale i někteří kuchaři...
Tento rok se poprvé zúčastnil prezentace vlastních pokrmů také kuchařský tým restaurace "U zlatého selátka" v Kladně-Rozdělově...
Letošní oslavy svátku Svatého Vavřince se nesly v duchu vytvoření nového rekordu. V plánu bylo upéci nejdelší masovozeleninový špíz pečený na dřevěném uhlí.
Na provedení rekordu po celou dobu dohlížel zástupce pelhřimovské agentury Dobrý den pan Tomáš Hrábek. Společně s moderátory Zdeňkem Vrbou a Ivanem Vodochodským pak pozvali na pódium prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů České republiky pana Miroslava Kubce. A samozřejmě byl na pódium pozván i pan Pštros, jehož tým rekordně dlouhý špíz připravoval a jehož restaurace také dodala suroviny na výrobu špízu.
Akce vznikla také za pomoci uruguayské velvyslankyně, její excelence paní Diany Espino de Papantonakis.
Zásluhou této sympatické paní poskytlo velvyslanectví Uruguayské východní republiky hovězí maso z Uruquaye, které je pověstné svou delikátností a také speciální směs koření pro přípravu špízu.
Na jeho přípravu bylo dále použito vepřové a drůbeží maso (od každého cca 20 kg), 6 kg cuket, 6 kg lilku, 10 kg cibule, 10 kg paprik. Koření bylo třeba 1 kg. Celková délka grilu byla 16,5 metru a špíz se opékal na 70 kilogramech dřevěného uhlí.

Nového českého rekordu bylo dosaženo: špíz měřil 14 metrů a 16 centimetrů.

Ještě jedna perlička: Opékání se zúčastnil nejstarší člen AKC ČR pan Oldřich Krtka, jehož věk je krásných 98 let.
Pekl se na dřevěném uhlí a staral se o něj sám pan Pštros.
Osobně jsem pro množství lahůdek v mém žaludku večerní porci špízu neochutnala, ale o jeho vynikající chuti nebylo pochyb. Pan Pštros vaří báječně, s láskou a má kolem sebe profesionální tým. Tímto děkuji za pozvání na skleničku a stále nemohu zapomenout na výtečná kachní prsíčka s omáčkou na oslavách Svatého Vavřince před dvěma lety :-)
Když se blížilo porcování špízu, probíhalo dopékání přímo ve stánku U Pštrosů na velkém grilu.
V klubu Stodola se opět soutěžilo. Letošní kuchařské klání se neslo v duchu příprav vepřové krkovice.
Při posezení v zahradě při dobrém víně ze stánku jedné kladenské vinotéky člověku přece jen trochu vytrávilo. Ochutnali jsme tedy dvě soutěžní porce - družstva E z hotelu Dvořák v Karlových Varech a družstva F hotelu Park Holiday. Těm prvním gratuluji ke stříbrné medaili a veselým kuchtíkům. Kroupové rizoto mně prostě nedá spát. Byla to paráda! :-)
Vyhlášení výsledků ale probíhalo spíše navečer, což mně vzhledem k počtu diváků připadalo vůči soutěžícím kuchařům docela neuctivé. Ale kuchaři svou práci i tento fakt brali s humorem.
Po vyhlášení si všichni nakonec zazpívali o patronu kuchařů - svatém Vavřinci..


V zahradě jste mohli potkat rytíře v drátěných košilích a plátové zbroji, kteří před diváky zápasili. V tom horkém víkendovém počasí to byl v jejich plné zbroji úctyhodný výkon.

Prostřít na ochutnávku si člověk mohl přímo na trávníku, když míst u stolů bylo tak málo. A za tak jasného dne bylo dokonce vidět až na horu Říp...
A díky stánku, který maloval dětem na obličej rysy pohádkových postav nebo zvířátek, mohli jste v zahradě potkat několik koček... a možná byly i mlsné :-)

Součástí oslav bývá již tradičně soutěž v carvingu - ozdobném vyřezávání melounů. Melouny byly letos vydraženy ve prospěch poskytovatele sociálních služeb Zahrada. Stejně tak výtěžek z prodeje nejdelšího špízu přispěl této organizaci.

Jeden z vyřezávaných melounů byl dílem zpěvačky Heidi Janků, která část odpoledne vedle zámečku moderovala a později i zazpívala. Meloun vyřezaný její rukou jsem si z dražby odnesla já :-)
O zábavu se také postaral Švejk c.k. Šraml...
Jak jsem se dověděla z tisku, akce se letos zúčastnilo také nejvíce návštěvníků v historii pořádání oslav v Kladně.
Každá taková akce se vydaří bezvadně, když je krásné počasí a když se stále něco děje. A to obojí se v sobotu vyplnilo.
 


Komentáře

1 Mandarinka Mandarinka | 19. srpna 2009 v 15:53 | Reagovat

Strašně se mi líbí ten starodávný pekáč na buchty s přepážkami (na každou buchtu zvlášť) - na fotce je vidět jen část.
Prvně jsem ho viděla ve skanzenu Veselý kopec a od té doby po něm stůňu. Jenže není k mání ani na žádných aukcích, ach jooo.

2 Bali Bali | 20. srpna 2009 v 8:21 | Reagovat

Bonjour de Provence.
Pekna reportaz, snad se take nekdy na Vavrince dostanu.
Ale tady se mame take fajn. Jen ta vedra!  8-O

3 wave wave | 20. srpna 2009 v 11:43 | Reagovat

Akce se určitě podařila náramně a počasí též bylo příznivě naladěno.
Mně se nejvíce líbí louskáčky na ořechy. Ty jsou fakt super. Je i nějaká fotka "prostřeného stolu pro osobnosti" ? Na menu se jednoznačně shodneme - E.  :-)
Když jsem viděla tu malou kočku s obličejem kočky, tak mne hned napadlo, Pája si vzala s sebou barvičky, umluvila nějakou dobrovolnici a ten obličejík ji namalovala....Byl tam stánek. :-D
Takový autogram od Heidi asi nikdo nemá, uvažuješ o tom, jak ho zakonzervovat a uchovat pro další generace ?  :-D  :-D
Pěkná akce, moc !  :-)

4 Pavlína Pavlína | 21. srpna 2009 v 8:01 | Reagovat

[1]: Mandarinka:
:-) Já bych tu sbírku brala kompletně celou! Vždycky tam strávím spoustu času :-D
Ve skanzenu Veselý kopec jsme byli jednou o Velikonocích a tenkrát byl otevřený jen částečně :-( Kousek je moc fajn penzion Jonáš. :-D
Díky
P.

5 Pavlína Pavlína | 21. srpna 2009 v 8:02 | Reagovat

[2]: Bali:
Salut!
Už se těším na Tvoje fotky a vyprávění! Měj se tam krásně! :-D
P.

6 Pavlína Pavlína | 21. srpna 2009 v 8:05 | Reagovat

[3]: wave:
Fotku prostřeného stolu pro osobnosti nemám :-( Bylo tam dost lidí... Také mne to mrzí :-(
Přesto, že stánků nepřibývá (jak jsem psala loni), letos mi oslavy připadaly malinko lepší než loni. Meloun už asi zakonzervovat nestačíme. Už není :-D
Kroupové rizoto bylo úžasné - jako na PFF!
Díky
P.
:-D

7 Petruša Petruša | E-mail | 23. srpna 2009 v 22:26 | Reagovat

Ahoj Pavlušo,
opět moc hezké fotečky a komentář nemá chybu. Nebyla jsem tam , ale díky tvé reportáži vlastně ano. Pokud to příští rok vyjde zajdu se tam podívat. Špízky, hm, ale i jiné dobrůtky, mám jasno :-) Díky za inspiraci.

8 Helli Helli | 1. září 2009 v 8:37 | Reagovat

Takové oslavy sv. Vavřince bych uvítala i u nás. A kdyby byly spojené s prodejem podobných forem, jaké vystavoval pan Švec, tak tím spíš. Nechápu, proč je někdo nevyrábí i dnes.
Z prodejních menu by u mě zvítězilo E. Kroupivé risotto totiž nemá chybu.   ;-)

9 Helli Helli | 1. září 2009 v 13:14 | Reagovat

Pardon, samozřejmě KROUPOVÉ risott.  :-D

10 Helli Helli | 1. září 2009 v 13:15 | Reagovat

Nějak mi to psaní dnes nejde. Asi toho nechám.  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama