MLSNÁ KOČKA se od 23.7.2013 přestěhovala do nové, snad přehlednější kuchyně, na adresu:

www.mlsnakockablog.cz... prostě jen vynecháte tečku :-) Těším se na Vaši návštěvu!Navštivte Mlsnou kočku také na Facebooku a staňte se jejími fanoušky: ZDE.


Objednejte si kuchařskou zástěrku exkluzivně navrženou pro Mlsnou kočku: ZDE
Brno I. část - víkend začíná Zelňákem

25. července 2009 v 10:45 | Pavlína |  Cestování
Je první červencová sobota. Už časně ráno bylo znát, že nás čeká počasí, na které jsme zvyklí spíše u moře. Ale jaké lepší osvětlení, než slunce, by si mohl přát člověk s foťákem na krku?

Hned první cesta ve městě, kde jsem byla asi podruhé v životě, vedla na Zelňák. Místní trh s ovocem, zeleninou, květinami a ostatními výpěstky a produkty místních zahrádkářů.
Stánky byly kolem dokola, všude spousta barev a vůní. Zelenina a ovoce, na které si jen vzpomenete. Každý měl své napsané cedulky s názvy a někdy i stručným popisem toho, co se zrovna urodilo.
Ty nejmenší cuketky a tu největší brokolici dostanete jen na Zelňáku.
A navíc si domů ze sobotního nákupu přinesete nádherně čerstvé a barevné květiny na stůl. Krásný začátek víkendu.
Voňavá, čerstvá sezónní zelenina. Takovou v supermarketu koupíme jen zřídka.
A v hodinách kolem poledne můžete zaslechnout i rozhovor: "Ráno jsem je dávala za čtyřicet, ale teď bych je dala za třicet". Řeč byla o broskvích, kterých už starší paní měla jen zbytek a chystala se "balit". Ale i jinak se tady o cenách smlouvá.
Domluva s prodejcem není sice tak teatrální, jak ji známe z různých přímořských tržišť a obchůdků, ale přece jen je to pro nás nezvyk. Tedy pro mne alespoň ano.
Na budově Moravského muzea zrovna visel tento příhodný nápis... :-)
Před polednem už bývali někteří prodavači unavení...
... a nakupující přímo na místě ochutnávali, třeba ovoce omyté v místní kašně.
Závidět se nemá, ale já se musím přiznat, že ten Zelňák Brňákům prostě závidím.
Když jsem se dost vynadívala a pořídila několik fotografií, pokračovali jsme dál.

Sešli jsme od Zelňáku směrem dolů, kde je v blízké uličce malá prodejna Rybena. Na tabuli jsem si všimla opravdu širokého výběru ryb a rybích produktů...
Vedle rybího obchodu je bistro a prodejna zdravé výživy a vedle, na rohu ulice, obchůdek s včelařskými a vinařskými potřebami...
Hezké zákoutí, kde je všechno tak nějak pohromadě.

Pak jsme pokračovali v procházce městem...
... a směřovali ke Staré radnici.
V průchodu visí u stropu brněnský drak. Ten patří k zajímavostem města Brna, i když jeho původ (jak jsem se dočetla na informační tabuli) je dnes nejasný pro nedostatek spolehlivých pramenů. Vypráví se, že původního krokodýla věnoval městu Brnu v roce 1608 markrabě Matyáš a krokodýl byl veřejně vystaven. Pro svůj cizokrajný zjev se stal brzy podnětem ke vzniku mnoha pověstí, které se dochovaly dodnes.
A tak můžete "draka" v Brně vidět na různých místech...
O dalším našem cíli se dočtete příště...
 


Komentáře

1 coco-choc coco-choc | Web | 25. července 2009 v 12:49 | Reagovat

Ach jo, taky bych někam vyrazila. Všude taková lákadla - tu trhy s ovocem a zeleninou, tu Festival česneku tu slavnosti piva... a já musím sedět doma a učit se :-!. Alespoň se můžu pokochat krásnými fotečkami. Těším se na pokračování    :-)

2 Bali Bali | Web | 25. července 2009 v 13:26 | Reagovat

Nevidět ty české nápisy, myslela bych, že jsi byla ve Francii. Brňané mají opravdu krásné tržiště, které mohu jen závidět ;-)
No nic, sjedu si aspoň příští sobotu na trh do Weidenu, než bude ta Francie ;-)
Papájo, už se na ty trhy také tak těšíš? Teď máš natrénováno z Brna ;-)

3 Helli Helli | 25. července 2009 v 13:56 | Reagovat

Sláva, reportáž z Brna je konečně tady! Pro fotografování na Zelňáku jste si opravdu nemohli vybrat lepší počasí.
Převážnou většinu stánků z tvých fotek dokážu identifikovat, řada z nich patří trhovcům, ke kterým chodím pravidelně nakupovat. Třeba ty mrňavé cuketky (ty jsem tou dobou zrovna vezla k Bali a skončily ve snídaňových kokotkách) nebo tu velkou brokolici. Brokolicová paní mívá na podzim krásné zelí, ti s cuketkami zase dobrý burčák nebo červenou a bílou cibuli. U stánku se saláty nakupuji po celou sezónu, jejich ledový salát, frisée, lollo rosso, dubáček i jiné nemají chybu. Mák si na Zelňáku beru od pána, který mívá na podzim nádherné dýně hokkaido a chutnou červenou řepu. Teď asi bude mít první letní jablíčka. Ve špajzu mám i slunečnicový panenský olej ze stejného zdroje jako na snímku. No a kytky, ty na Zelňáku samozřejmě nesmějí chybět! Já je chodím kupovat k těm, kteří prodávají přebytky ze svých květinových zahrádek. Všechny stánky na Zelňáku jsou soustředěné kolem kašny Parnas, ve které podle pověsti umístil markrabě Matyáš svého krokodýla k veřejnému vystavování. Ten však svůj relativně chladný moravský azyl dlouho nepřežil a skončil zavěšený u stropu průjezdu Staré radnice. Kousek pod Parnasem je za posledními stánky i veřejně přístupný bezplatný (!) zdroj pitné vody, podle konstrukce nádržky na odtékající vodu evidentně letitý, ve kterém si návštěvníci trhu můžou omýt něco ze svého nákupu, chtějí-li začít s konzumací přímo na místě. Pár desítek metrů odtud dolů je Měnínská brána, kolem které se soustředí tvoje ostatní zdokumentované obchody. K čerstvé zelenině si tak může zájemce pořídit i chutnou rybku. Nám zdejším to nepřipadá jako něco mimořádného, ale když tak koukám  na tvoje obrázky, přespolní by nejspíš něco takového chtěli i ve svém městě. Tvou upřímnou závist tudíž chápu.  ;-)
Pavli, brněnská letní reportáž se ti opravdu povedla! Už se těším na její pokračování.  :-)

4 DolceVita DolceVita | Web | 26. července 2009 v 1:13 | Reagovat

Závidím Brňákům tu velkoměstskou atmosféru, krásně jsi ji Pájo vystihla na fotografiích. Ty tvé fotky jsou "krásně ukecané" a už konečně vím, co je to za parádu, když si místní zajdou na "Zelňák". Protože "trh" je od slova "trhat", půjdu si zítra ráno na "zelňák & ovocňák" na svou zahradu a nezapomenu si přinést krom čerstvé zeleniny a ovoce taky pořádný pugét do vázy, aby ta neděle byla hezčí :-) Ráno snídáme bábovku, která před chvilkou vyskočila z trouby a já konečně půjdu spát.

Krásně jste se holky měly!
Kdy bude pokračování?

5 sucubus sucubus | Web | 26. července 2009 v 11:34 | Reagovat

Zajímavý fotky ze stánků.

6 Pavlína Pavlína | 27. července 2009 v 9:19 | Reagovat

[1]: coco-choc:
Nesmutni, Tvá píle Ti určitě přinese sladké ovoce! A pak bude ta správná chvíle si uvařit něco dobrého na oslavu :-D
P.

7 Pavlína Pavlína | 27. července 2009 v 9:20 | Reagovat

[2]: Bali:
Byla to nááádhera! Kdybych měla větší tašku a v sobotu jela hned domů, asi bych ji neunesla! Do Francie na trhy se také těším a moc. Ale Zelňák mám do té doby v plánu ještě jednou  :-P
P.

8 Pavlína Pavlína | 27. července 2009 v 9:22 | Reagovat

[3]: Helli:
Díky za vysvětlivky a báječné podrobnosti!  ;-) Byl to pro mne opravdu zážitek a to počasí bylo skoro jako na objednávku. Ale ty vzdálenosti byly daleko kratší, než jsem čekala, takže to vedro se dalo snést... :-D
P.

9 Pavlína Pavlína | 27. července 2009 v 9:40 | Reagovat

[4]: DolceVita:
Díky :-) Bylo vidět, že si to místní také užívají: Ráno vzít košík a jít si na trh vybrat voňavý oběd nebo večeři a květiny... Nevěděla jsem, kterou fotku použít, mám jich moc :-P
P.

10 Pavlína Pavlína | 27. července 2009 v 9:40 | Reagovat

[5]: sucubus:
Díky  ;-)
P.

11 Simča S. Simča S. | E-mail | 2. prosince 2009 v 0:03 | Reagovat

Náhodou jsem zavítala na tyhla krásné stránky. Pavlíno gratuluji, máš dar vidět i v obyčejném to neobyčejné. Pocházím z Brna a na "Zelňák" (po brněnsku "Grýnec") jsem chodila coby malé dítko s babičkou. Jo, to už je tak 40 let. Tehdy se ještě v horní části  Zelňáku prodávala na jaře koťata, housata a kuřátka. Babičku jsem tam vždycky táhla, moc se i to líbilo  :-D . Pavlí moc děkuji za nostalgickou připomínku a doufám, že podobných reportáží bude přibývat.
Simča

12 Pavlína Pavlína | 7. prosince 2009 v 18:49 | Reagovat

[11]: Siča S.:
Milá Simono,
je pro mne velkou poklonou, že zrovna rodilému pamětníkovi se mé obrázky a postřehy zalíbily :-D Já byla ale také docela "na větvi" Užívala jsem si ten výlet, počasí a focení a moc se mi to líbilo. Zároveň Tě vítám na mém blogu a moc ráda se tady budu s Tebou setkávat  ;-)
P.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama